Pielęgnacja i higiena u osób starszych

W codziennej pielęgnacji osoby starszej ważne jest nie tylko dbanie o higienę osobistą, ale również monitorowanie przyjmowania leków, przestrzeganie odpowiedniej diety, regularne uczęszczanie na badania oraz wizyty lekarskie, codzienna kontrola zdrowia i samopoczucia seniora oraz budowanie motywacji podopiecznego do aktywności, uczestniczenia w kontaktach towarzyskich i życiu codziennym. Sama pielęgnacja nie ogranicza się tylko do podstawowych czynności, jak mycie czy kremowanie ciała, ale uwzględnia również przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn i odparzeń oraz odpowiednią pielęgnację uwzględniającą rodzaj dolegliwości osoby starszej.

W sytuacji, gdy opiekujemy się podopiecznym niesamodzielnym i leżącym, musimy zapoznać się z odpowiednimi technikami wykonywania następujących czynności:

 • mycie całego ciała w łóżku, w tym mycie głowy,
 • podmywanie chorego w łóżku,
 • toaleta jamy ustnej,
 • zmiana wyrobów chłonnych takich, jak podkłady i pieluchomajtki,
 • kremowanie ciała,
 • regularna zmiany pozycji ciała,
 • zmiana ubrania oraz bielizny pościelowej,
 • karmienie chorego.

Jeśli stan zdrowia seniora na to pozwala, zachęcajmy go do samodzielnego dbania o higienę lub aktywnego uczestniczenia w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Stwórzmy do tego odpowiednie warunki: zamontujmy uchwyty w łazience, schodki przy wannie lub prysznicu,
połóżmy maty antypoślizgowe. Gdy stan podopiecznego wymaga naszego pełnego wsparcia i zaangażowania, zadbajmy o siebie i miejsce swojej pracy. Właściwym rozwiązaniem jest zakup łóżka ortopedycznego wraz z materacem przeciwodleżynowym. Wciąż zachęcajmy seniora do nawet minimalnego uczestniczenia w zabiegach pielęgnacyjnych.

Najbardziej optymalną ścieżką, wspierającą prawidłową higienę i pielęgnację osoby starszej, jest otoczenie jej właściwą opieką geriatryczną. Niestety, w Polsce istnieje wciąż zbyt mało placówek oraz lekarzy zajmujących się tą dziedziną. Właściwie zorganizowana opieka geriatryczna polega na stworzeniu zespołu, który stale monitoruje stan podopiecznego i wprowadza stosowne zmiany w planie opieki. W skład takiej grupy powinien wchodzić lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, pracownik socjalny oraz inni specjaliści, jak opiekunowie medyczni czy terapeuci. Jeśli mamy taką możliwość, zaangażujmy lekarza rodzinnego oraz pielęgniarkę środowiskową tak, by pomagali nam w sprawowaniu właściwej kompleksowej opieki nad naszą ukochaną osobą.

KameaSenior oferuje szkolenia dla rodzin z zakresu opieki podstawowej w miejscu zamieszkania.
Nasi opiekunowie zademonstrują techniki pozwalające na prowadzenie właściwej
pielęgnacji ihigieny seniora. Udzielą również praktycznych rad, jak zapobiegać najczęstszym problemompojawiającym się w codziennej opiece nad osobą starszą.
  Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy.

Profilaktyka i pielęgnacja odleżyn

Odleżyny to zmiany skórne, które powstają na skutek długotrwałego ucisku na tkanki i części kostne. Pojawiają się one głównie u osób długotrwale leżących, po wypadkach, urazach oraz przy chorobach przewlekłych. Na rozwój odleżyn mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne takie, jak ucisk i niedotlenienie tkanek, jak i czynniki zewnętrzne: niedożywienie lub otyłość, zły stan zdrowia oraz występowanie chorób przewlekłych, nietrzymanie moczu i stolca, stosowanie leków, delikatna i cienka skóra charakterystyczna dla wieku senioralnego.

U osób leżących na wznak odleżyny występują najczęściej na stopach i w ich okolicach, piętach i kostkach, w części krzyżowej oraz na pośladkach, w rejonie łopatek, łokci, w części potylicznej głowy oraz na małżowinach usznych. U chorych leżących częściej na boku obszarami szczególnie wrażliwymi są okolice stawu biodrowego, okolice za uszami oraz kolana. W miejscach zmienionych chorobowo powstają owrzodzenia, a następnie martwica. Osoby z odleżynami narażone są również na bardzo groźne w skutkach zakażenie ran.

Z reguły miejsca zmienione chorobowo należy przemywać codziennie lub kilka razy dziennie, nakładać odpowiednie kremy oraz maści, a w razie potrzeby opatrunek. Stosuje się też specjalistyczne opatrunki koloidowe, plastry hydrożelowe, opatrunki z jonami srebra, poliuretanowe i inne, które dobierane są do rodzaju odleżyny. Podstawową zasadą jest w tym przypadku leczenie rany w środowisku wilgotnym, które wpływa na szybszy proces gojenia. Opatrunki specjalistyczne obniżają również pH środowiska, co przekłada się na hamowanie rozwoju bakterii. Ważne jest także, aby w przypadku ran przewlekłych utrzymywać stała temperaturę, która sprzyja podziałom komórkowym oraz szczelnie odizolować miejsce chore, aby uchronić je przed infekcją oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Czasem odleżyny wymagają otwarcia czyli nie opatrywania miejsca chorego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby rana się nie pogłębiała. Odleżyny powinny być leczone przez lekarza lub pielęgniarkę. Dlatego zaleca się przynajmniej jedną w tygodniu wizytę pielęgniarski środowiskowej. Natomiast głębokie rany mogą wymagać leczenia chirurgicznego.

W profilaktyce odleżynowej ważne jest, aby:

 •  używać materaców przeciwodleżynowych,
 • masować miejsca, które mogą być niedokrwione,
 • regularnie zmieniać pozycję chorego,
 • stosować bieliznę pościelową i osobistą z naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze i nie powodują tarcia,
 • osuszać zmienione miejsce po kąpieli i natłuszczać je, aby nie uległo ono przesuszeniu,
 • używać specjalistycznych poduszek i ręczników przeznaczonych dla osób długotrwale leżących,
 • stosować odpowiednie wyroby chłonne, jak podkłady i pieluchomajtki,
 • przyglądać się odleżynom i reagować natychmiast w przypadku niepokojących zmian tzn. kontaktować się z pielęgniarką
  środowiskową lub lekarzem.

W ramach szkoleń dla rodzin z opieki podstawowej, dowiesz się więcej o profilaktyce odleżynowej
i jej wymiarze praktycznym. Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy.